Днешният ден е специален за фигурното пързаляне, защото преди 101 години се ражда първата голяма звезда на красивия спорт Соня Хени. Освен най-успешната състезателка в историята тя има страхотен бизнес усет и по-късно се превръща една от най-високо платените холивудски звезди.
Соня е родена в Осло (Норвегия) в заможно семейство, баща й търгува с кожи, а и двамата й родители са потомствени богаташи. Бащата Уилям е бивш световен шампион в колоезденето и насърчава децата си да се занимават със спорт. Соня и по-големия й брат Лейф първо карат ски и учат танци, но на Коледа, когато тя е на шест години получава кънки и те предопределят съдбата й. Като дете момичето е в националните ранглисти по тенис, плуване и езда. Мечтата й да успее във фигурното пързаляне кара родителите й да я спрат от училище, като й намерят частни учители и доведат известната руска балерина Тамара Карсавина, която да превърне детето им в звезда.
На 10 години през 1923-а Хени става шампионка на Норвегия при женитe. На Олимпиадата година след това е осма от осем участнички, но във волната програма получава трета оценка.
Семейството осъзнава амбицията на детето си и прави всичко за успеха й. Тя има учители от Германия, Англия, Швейцария и Австрия и учи балет в Лондон. През всичкото това време майка й Селма е неизменно до нея.
Соня печели десет поредни световни титли след 1927-а, като грабва публиката с балетния си стил, белите кънки, копринените, къси роклички и широка усмивка. В следващото десетилетие тя е шампионка в три Олимпиади (1928, 1932 и 1936). Към десетте си световни титли добавя шест европейски и 7 национални.
След много успешна 1936-а година Хени се насочва към професионалната кариера и участва в турнета в САЩ. Тя казва: “Искам да участвам във филми, да правя в тях с кънките, това което правеше Фред Астер с танците”.
В края на същата година в кината е й първият филм с нея “Една на милион”, който се превръща в хит, както печели колосалните за тогава 25 милиона долара. Всичко до което Соня се докосне се превръща в злато. 15-те й филма чупят класациите по приходи, шоупрограмите й пълнят залите, а автобиографията й “Крале на краката ми” й носи седемцифрена сума.
Скандалът около нея е свързан с Хитлер. Твърди се, че тя е отправила към него нацистки поздрав на гала преди Олимпиадата през 1936-а. По-късно имотите на семейство Хени не са пипани от нацистите по време на окупацията на Норвегия, защото в къщата е имало снимка в автограф от Хитлер.
Соня се държи като истинска примадона. В аналите е останал случай, при който тя вика единствения човек, който може да точи кънките й от Ню Йорк в Чикаго. Еди Пек се качва на влака, тича до хотела и когато след 5 минути е готов с кънките пита: “Нещо друго” и получава отговор със сладък глас: “Не, благодаря”.
В личния си живот норвежката също се държи като холивудска звезда. Тя има три брака и много любовни връзки с фигуристите Джак Дън и Стюард Ребърн, легендата на бокса Джо Луис и актьорите Тайрън Пауър и Ван Джонсън. В биографията “Кралицата на леда, кралицата на сенките” братът на Соня пише, че тя е била обсебена от парите и секса, имала е тежък характер и ползвала безсрамно семейството и близките си, за да успее.
На 12 октомври 1969 година великата състезателка умира в самолета на път за Осло. Тя пътува с третия си съпруг – норвежкия собственик на корабна компания Нийл Онстад. В продължение на девет месеца Соня Хени страда от левкемия, но състоянието й се крие от медиите. На 11 октомври в Париж състоянието й се влошава и тя решава да се прибере в Норвегия. Соня не успява да види родината си за последно.