Звездите на кънките връщат успешните си програми за Олимпиадата
Светът на фигурното пързаляне вече се вълнува за предстоящият сезон, в който ни очаква Олимпиадата в Пьонгчан. Звездите на кънките обикалят Азия и Америка с турнета, но и вече готвят програмите си за новия сезон. Сред топ състезателите се забелязва тенденция за рециклиране на стари програми. Част от тях залагат на вече успешни изпълнения, на които да вдъхнат нов живот.
Такива са двете големи звезди при мъжете Юзуру Ханиу и Хавиер Фернандес, който от години работят заедно под ръководството на канадската легенда Брайън Орсър. На Игрите в Сочи преди четири сезона Орсър в един момент беше най-щастливият треньор, когато Юзуру спечели титлата, след което и разочарован от четвъртото място на Хавиер, който по думите му беше „третият най-добър“.
Ситуацията при мъжете на леда в момента е много по-различна спрямо 2014 година. В него навлезе новото поколение от гениални в техническо отношение таланти – Нейтън Чен, Шома Уно и Боян Дзин, които имат качества да се класират пред Хави и дори да предизвикат Юзуру.
Големият фаворит за златото отново е Ханиу. Японецът разполага с всички оръжия, за да защити титлата си – нещо невиждано от 1952-а когато Дик Бътън спечели във втора поредна Олимпиада.
Юзуру разполага с три различни четворни скока, едни от най-добрите пируети и почти перфектни оценки за изпълнение. Японецът все още може да бъде победен само от себе си. За Пьонгчан той връща добре познатата си кратка програма по музика от „Балада N:1“ на Фредерик Шопен. Хореографията ще бъде променена от Джефри Батъл, който е автор на последните три кратки на японеца – по музика на Шопен, любимата си Parisienne Walkaways на Гери Муур и доста различната Let’s go Crazy по музика на Принс в последния сезон. С „Балада N:1“ в Гран при финала през 2015 година Ханиу постави актуалния световен рекорд за точки в кратка програма – 110.95.
Олимпиадата ще бъде голямо изпитание за Фернандес. Испанецът се класира за третата си Олимпиада, на която ще бъде на почти 27 години, което е и последният му шанс за медал. Петкратният европейски и двукратен световен шампион беше големият губещ в Сочи, когато сам изпусна третото място. Хави повтори троен салхов, който беше маркиран като невалиден елемент, а ако беше заложил на двоен печелеше бронза.
В техническо отношение той вече не може да се мери с младите звезди. Испанецът успява да изпълни пет четворни скока в двете си програми, но талантите вече правят по толкова във волната, като имат и по-сложни скокове. На 26 години Хавиер няма да рискува с нов скок, така че му трябва чисто изпълнение и впечатляваща хореография.
Така той отново ще влезе в един от любимите си образи – Чарли Чаплин. С тази волна програма, с автор Дейвид Уилсън, испанецът очарова света преди пет години, когато спечели първата си титла на Европа и първи медал от Световно. Образът на легендарния комик пасва на Фернандес, който ще влезе в него в кратката с програма с надеждата отново да му донесе късмет. За волната Хави пази тайна, но намекна, че ще бъде известен испански герой.
Новата японска звезда Шома Уно също залага на сигурното. Талантът връща волната си програма от преди два сезона „Турандот“, а в кратката залата на класиката – „Годишните времена“ на Антонио Вивалди.
Каролина Костнер ще бъде на 31 години по време на Олимпиадата, която ще бъде четвърта за нея. След бронза си от Сочи италианката се оттегли за два сезона след наказание за намеса в допинг скандал с бившия й приятел Алекс Швацер, което сякаш я амбицира да се състезава отново.
На Европейското Каро се пребори за бронзови медал, но в световен план й е доста трудно срещу младите състезателки. В битката Костнер връща волната си програма от сезон 2010/11 „Прелюдия към следобедът на един фавн“ на Клод Дебюси. Според треньорът й Алексей Мишин това ще бъде една от най-значимите програми на индивидуален състезател в последните години.
Другата „ветеранка“ Ашли Уагнер не е сигурна за мястото си в олимпийския отбор, защото селекцията в САЩ е доста тежка. Все пак, ако замине за втора Олимпиада, Ашли ще ни покаже страхотната си кратка програма от преди два сезона „Хип хип чин чин“. Благодарение на нея 26-годишната фигуристка успя да се качи на подиума на световното в Бостън, на което взе сребърния медал.
Двукратните световни шампиони при двойки Мегън Дюамел и Ерик Радфорд със сигурност се надяват, че са оставили зад себе си кошмарния последен сезон и, че за Олимпиадата партньорът няма да има проблеми с травми. Канадското дуо връща волната си програма от сезон 2014/15 по музика на Мюс, с хореограф Джули Маркоте. С нея опитните състезатели взеха първата от двете си световни титли.
Дали рециклирането на стари програми ще донесе успех на звездите на кънките, ще знаем след около десет месеца, а дотогава чакаме с нетърпение да ги видим отново на леда.