Късметлийско име ще съпътства Татяна Воложанина в похода ѝ към олимпийския връх в Буенос Айрес – Таня бе изтеглена в отбор „Анна Бесонова“ – най-титулованата гимнастичка в историята и медалистка от игрите в Атина 2004 и Пекин 2008.
Тимът се състои още от грациите на Франция и Аржентина – Селиа Жосеф-Ноел и Селест Абрил д’Арканхело, спортните гимнастици и гимнастички на Белгия (Ward Claeys), Иран (Reza Bohloulzade Haljari) и Казахстан (Ayan Moldagaliyev) и Литва (Egle Stalinkeviciute), Италия (Giorgia Villa) и Финландия (Ada Hautala), „скачачите“ на Канада (Jeremy Chartier) и Русия (Вера Белянкина) и смесената двойка по акробатика на Великобритания (Clyde Gembickas & Sophia Imrie-Gale). От своя страна, Панайот Димитров и Мариела Костадинова ще се борят заедно с „художниците“ Дария Трубникова (Русия), Талиса Торети (Италия) и Елизавета Лузан (Азърбайджан) в екип „Симон Байлс“, който изглежда като сериозен претендент за подиума.
Третата младежка олимпиада се открива в 02:00 тази нощ (бълг. време) с грандиозен спектакъл, който за първи път в историята на Игрите няма да е на стадион, а директно на улицата, до известния монумент „Обелиск“, под формата на изключително мащабно „street party“. Очаква се почти половин милион зрители да наблюдават на живо церемонията, в която участие ще вземат 2 000 души, съобщават организаторите, а от БОК обявиха, че знаменосец на българската делегация ще е световната шампионка за девойки до 20г. в тройния скок Александра Начева. Шоуто можете да проследите на живо в сайта на Olympic Channel или по Матч ТВ.
ПЪЛЕН СЪСТАВ НА ОТБОРИТЕ:
Anna Bessonova:
ACRO: GEMBICKAS Clyde/IMRIE-GALE Sophia (GBR)
TRA M: CHARTIER Jeremy (CAN)
TRA W: BELIANKINA Vera (RUS)
WAG: STALINKEVICIUTE Egle (LTU)
WAG: VILLA Giorgia (ITA)
WAG: HAUTALA Ada (FIN)
RG: D’ARCANGELO Celeste Abril (ARG)
RG: JOSEPH-NOEL Celia (FRA)
RG: VOLOZHANINA Tatyana (BUL)
MAG: CLAEYS Ward (BEL)
MAG: BOHLOULZADE HAJLARI Reza (IRI)
MAG: MOLDAGALIYEV Ayan (KAZ)
Simone Biles:
ACRO: DIMITROV Panayot/KOSTADINOVA Mariela (BUL)
TRA M: CHRISTIE Liam (AUS)
TRA W: FAN Xinyi (CHN)
WAG: ONG Tamara Anika (SGP)
WAG: YAMADA Chiharu (JPN)
WAG: PETISCO Alba (ESP)
RG: LUZAN Yelyzaveta (AZE)
RG: TORRETTI Talisa (ITA)
RG: TRUBNIKOVA Daria (RUS)
MAG: CHEPURNYI Nazar (UKR)
MAG: LANGE Ruan (RSA)
MAG: BALAZS Krisztian (HUN)
Marina Chernova:
ACRO: EVDOKIMOV Nikolay/YULUSHEVA Arina (UZB)
TRA M: LITVINOVICH Ivan (BLR)
TRA W: LOVEIRA Thalia Theresa (NAM)
WAG: SLEVIN Emma (IRL)
WAG: CONRADIE Lisa (RSA)
WAG: ARAUJO Olivia (ARG)
RG: RIVERA Jennifer (COL)
RG: LEE Soyun (KOR)
RG: GENUZIO Antonella (BOL)
MAG: RAKOVIC Vlada (SRB)
MAG: IVANOVS Olegs (LAT)
MAG: NGUYEN Van Khanh Phong (VIE)
Oksana Chusovitina:
ACRO: FAMENKOU Ilya/AKHOTNIKAVA Viktoryia (BLR)
TRA M: ESCALLIER Santiago (ARG)
TRA W: SAKELLARIDOU Antonia (GRE)
WAG: ULMASOVA Indira (UZB)
WAG: PEREZ BLANCO Karla Maria Del Rosario (GUA)
WAG: PAULSSON Tonya (SWE)
RG: ROTAERMEL Lilly (GER)
RG: YAMADA Aino (JPN)
RG: IAKOVLEVA Lidiia (AUS)
MAG: AFIFY Mohamed (EGY)
MAG: BRIONES Brandon (USA)
MAG: TOBIN Adam (GBR)
Nadia Comaneci:
ACRO: NEMERENKO Dmitriy/ARKHIPOVA Anastassiya (KAZ)
TRA M: FUJIMOTO Takumi (JPN)
TRA W: MARES Michelle (MEX)
WAG: ZIMMERMANN Lisa (GER)
WAG: ELPITIYA BADALGE DONA Milka Gehani (SRI)
WAG: KHALID Zarith Imaan (MAS)
RG: MAGOPOULOU Ioanna (GRE)
RG: ARBOLISHVILI Ketevan (GEO)
RG: GARCIA Natalie (CAN)
MAG: NAIDIN Sergei (RUS)
MAG: ZEIDEL Uri (ISR)
MAG: CORDULE Mathys (FRA)
Dong Dong:
ACRO: MADIBENG Sidwell/NELL Rachel (RSA)
TRA M: BABYONISHEV Nikita (UZB)
TRA W: LUKINA Yekaterina (KAZ)
WAG: CARDOSO Beatriz (POR)
WAG: PUIU Ana Maria (ROU)
WAG: LEE Yunseo (KOR)
RG: POHRANYCHNA Khrystyna (UKR)
RG: WANG Zilu (CHN)
RG: ARVELO Aurora (FIN)
MAG: STENBERG Marcus (SWE)
MAG: SOARES Diogo (BRA)
MAG: SCHWED Daniel (GER)
Alina Kabaeva:
ACRO: SLIVKOV Anatolii/KHUSNULLINA Kapitolina (RUS)
TRA M: TAVARES Ruben (POR)
TRA W: CHAVARRIA Marina (ESP)
WAG: ROCHA LEONARDO Laura (BRA)
WAG: VARGAS Paulina (MEX)
WAG: YAMADA Chiharu (JPN)
RG: KAPITONOVA Elizabeth (USA)
RG: VODOPYANOVA Yulia (ARM)
RG: KIM Mun Ye (PRK)
MAG: MAMMADLI Samad (AZE)
MAG: YEH Cheng (TPE)
MAG: KARLSEN Jacob (NOR)
Rosannagh Maclennan:
ACRO: FRIDMAN Yonatan/KAZADO-YAKAR Noa (ISR)
TRA M: WIZANI Benny (AUT)
TRA W: OKUNO Yuki (JPN)
WAG: NAIR Sofia (ALG)
WAG: SPENCE Emma (CAN)
WAG: SAVRANBASI Nazli (TUR)
RG: WAHADA Lina (TUN)
RG: SOBHY Tia (EGY)
RG: DEWAN Azra (RSA)
MAG: DICK Sam (NZL)
MAG: BURTANETE Gabriel (ROU)
MAG: YIN Dehang (CHN)
Yevgeny Marchenko:
ACRO: GONZALEZ Adriel/GONZALEZ Daniela (PUR)
TRA M: FU Fantao (CHN)
TRA W: OH Alyssa (USA)
WAG: KATSALI Elvira (GRE)
WAG: HEDUIT Carolann (FRA)
WAG: SAYER Kate (AUS)
RG: PINGOU Anastasia (CYP)
RG: FETISOVA Ekaterina (UZB)
RG: SOTSKOVA Valeriia (ISR)
MAG: BYUN Seongwon (KOR)
MAG: GIANNINI Lay (ITA)
MAG: BETANCOURT Victor (VEN)
Kohei Uchimura:
ACRO: MADEI Oleksandr UKR/PLOKHOTNIUK Daryna (UKR)
TRA M: BELKHIR Noureddine Younes (ALG)
TRA W: MUSSMANN Emily (SUI)
WAG: BACSKAY Csenge Maria (HUN)
WAG: TANG Xijing (CHN)
WAG: MORGAN Amelie (GBR)
RG: KAMENSHCHIKOVA Anna (BLR)
RG: JUUL MOELLER Josephine (NOR)
RG: STOIAN Denisa (ROU)
MAG: MIRVALIEV Abdulaziz (UZB)
MAG: KALNY Ondrej (CZE)
MAG: TORRES Michael (PUR)
Max Whitlock:
ACRO: CANDEIAS Manuel/CAVILHAS Madalena (POR)
TRA M: VILARASAU Robert (ESP)
TRA W: CLARKE Jessica (GBR)
WAG: MONTOYA Camila (CRC)
WAG: IBRAHIM Zeina (EGY)
WAG: KLIMENKO Kseniia (RUS)
RG: ABITOVA Roza (KAZ)
RG: BELJAJEVA Adelina (EST)
RG: HOH Rayna Khai Ling (MAS)
MAG: ESPINDOLA Fernando Martin (ARG)
MAG: KITAZONO Takeru (JPN)
MAG: CALVACHE Pablo (ECU)
Wei Yang:
ACRO: LI Zhengyang/LIU Yiqian (CHN)
TRA M: STAMP Andrew (GBR)
TRA W: PICKERING Jessica (AUS)
WAG: VARABYOVA Aliaksandra (BLR)
WAG: ALICEA VALERIO Kryxia (PUR)
WAG: BACHYNSKA Anastasiia (UKR)
RG: DE ALMEIDA ARAKAKI Maria Eduarda (BRA)
RG: SANTANA Xitlali (MEX)
RG: SERRANO Paula (ESP)
MAG: TARHAN Bora (TUR)
MAG: GUDMUNDSSON Martin (ISL)
MAG: DOLCI Maxime (CAN)