Има една приказка, че е по-добре да си късметлия, отколкото да си добър. И докато късметът помага на испанеца Хавиер Фернандес, той е толкова добър, че е способен да осъществи добрата си карма. Фигурното пързаляне не е най-добре разбраният спорт в Испания, нито с голям медиен интерес. Така фактът, че Фернандес може да стане най-добрият света, като в същото време е от Испания, е история, в която късметът и талантът се свързват в точния момент.
Съдбата кара по-голямата му сестра Лаура да види фигурно пързаляне по телевизията един ден, когато Хавиер е на 6 години. Тя моли родителите си да й позволят да взема уроци. Малчуганът гледа сестра си на леда и решава, че трябва също да обуе кънките.
За щастие на двамата Фернандес близо до дома им в Мадрид има пързалка, която не е точно ледена пързалка. По-късно той споделя, че е била с доста по-малък размер и те трябвало да търсят по-голяма за тренировките.
Искаш да тренираш футбол в Испания? Няма проблем. Искаш да тренираш баскетбол? Също. Играе ти се тенис? Чудесно. Испания има Раул, Пау Гасол и Рафаел Надал. В Испания може да практикуваш купища спортове, дори да се бориш с бикове.
А за спортове на лед? Макар че това не е табу за страната, Испания не е точно меката на зимните спортове. Страната за първи път участва на Зимна олимпиада през 1936 година и няма медал до 1972-а. Единственият друг медал е от 1992 година. Испания никога не е печелила медал във фигурното пързаляне.
Но със своя късмет Фернандес може да тренира и дори прекарва няколко лета, готвейки се с трикратния олимпийски медалист Евгени Плюшченко от Русия. Дългогодишният треньор на Плюшченко Алексей Мишин има навика да взема деца от Испания на летни лагери. На 14 години Хави сбъдва мечтата си да се пързаля като Плюшченко.
Днес много деца от Испания и целия свят искат да се пързалят като Фернандес.
Миналия месец той стана първият испанец, който печели европейската титла във фигурното пързаляне и първият кънкьор от страната с победа в турнир на Международния кънки съюз. Не само това, Хавиер го направи със стил, като надви с почти 25 точки втория Флоран Амодио от Франция. Следващата седмица на Световното първенство в Канада Фернандес има шанса да стане и първият представител на страната си със световна титла.
След триумфа му на Европейското талантът успя да се прибере у дома за два дни. За успеха си веднага получи ВИП пропуски за мач на Реал (Мадрид), след което се срещна с всички играчи. Един от тях му казал: “Аз те познавам. Ти си момчето, което живее в Канада, нали”. (Той наистина го прави, защото тренира с Брайън Орсър в Торонто). Хави се срещна с принца и принцесата на Испания и дори получи поздравителен адрес от краля на страната.
“Това никога не ми се е случвало преди”, заяви състезателят през смях за писмото от краля. Испанските кралски особи са доволни да имат подобна звезда в голям спорт. Мадрид е кандидат за домакин на Олимпиадата и Параолимпиадата през 2020 година. И макар че това са надпревари през лятото, Фернандес е поканен да бъде сред лицата на кандидатурата и самите Игри.
Всъщност той не се прибира често у дома, а в Торонто му липсва любимата паеля. Ако успее да намери футболен мач онлайн, той го гледа. Баща му Антонио, който е военен, и майка му Енрикета, която работи в поща, не пропускат шанса да го гледат на състезанията в Европа. Високата цена на билетите до Канада обаче няма да им позволи да го аплодират на Световното през 2013-а.
По време на Европейското в Загреб (Хърватия) семейството отседнало заедно. “Празнувахме в хотела и дори отворихме няколко бутилки шампанско в стаята ми. Леля ми и братовчедите също бяха там”, споделя Хави и добавя “Те знаят някои неща за пързалянето, но все още бъркат скоковете”.
Фернандес е бил у дома за няколко дни през лятото и за Коледа. Той напуска Испания, когато е на 17 години и започва работа с руския специалист Николай Морозов в Ню Джърси (САЩ). Когато за първи път прелита Атлантика, тийнейджърът говори едва няколко думи на английски. Сега споделя, че сам е научил езика, и то доста добре. И това в обстановка, в която треньорът е руснак, а съотборниците предимно от Япония.
След година и половина с Морозов Хавиер решава да започне работа с Орсър, което обърка доста хора, тъй като Фернандес има смайваща визуална прилика с двукратния сребърен олимпийски медалист.
“Не познавах Брайън, бях го виждал само веднъж доста отдавна. Тогава се снимах с него и всички ме питаха дали не ми е баща”, смее се испанецът.
Той е посрещнат от канадците като един от тях, което ще му помогне в Лондон, който се намира на два часа път от Торонто. Той не е популярен като двукратния световен шампион от Канада Патрик Чан, но чувства любовта на канадската публика.
Помага му и това, че се пързаля добре. С очарователната си програма по музика от филми на Чарли Чаплин той не просто впечатлява с хореография, но и с три четворни скока.
Фернандес си спомня, че за първи път е приземил четворен скок (салхов), когато е на 15 или 16 години. Един ден просто опитал и се получило. След това има период, в който тези скокове не получават достатъчно внимание от съдиите, но в момента са възродени. Всички петима най-добре класирали се състезатели в Загреб опитаха поне по един четворен скок. Канадецът Кевин Рейнолдс спечели титлата от Четирите континента с три, а с два Макс Аарън извоюва първата титла на САЩ.
Макар че не взе медал на Гран при финала в Сочи, класирайки се четвърти, Фернандес спечели волната програма с три красиво приземени четворни скока.
За последно състезател е опитвал три четворни скока на Олимпиада през 2002 година, като тогава с тях американецът Тим Гьобел извоюва бронзов медал. Във Ванкувър Евън Лайсачек спечели без нито един, но никой не си мисли, че в Сочи е възможно спортист да е на подиума без четворен скок.
Гьобел веднъж сподели, че три четворни скока в една програма са като три хоумръна в бейзболната игра. Помолен да направи аналогия с футбола Хавиер споделя: “Трябва да е нещо като да отбележиш хеттрик”.
Фернандес ще опита хеттрик на световното първенство и кой знае колко четворни след почти година в Сочи. Засега той се наслаждава да бъде новата кралска особа на Испания.
Бележка на автора: Материалът е публикуван в icenetwork.com
1 comment
Много благодаря за тази красива история на един човек, който още от малък е разбрал какъв иска да бъде и малко по малко е следвал стъпки,които са били насочени към осъществяването на мечтите си. Не съм чувала, за Испания че имат добри охра,които се пързалят на кънки на лед, но ето че никога не е късно и доказателство за това са големите му постижения като е станал първият испанец, който печели европейската титла във фигурното пързаляне и първият кънкьор от страната с победа в турнир на Международния кънки съюз, което е едно огромно постижения, а в този спорт е много трудно да се докажеш и да станеш на първо място, понеже самите съдии са малко или много пристрастни.