Скокът с четири оборота във въздуха съществува по-отдавна от част от състезателите, които ще го изпълняват на Световното първенство по фигурно пързаляне, което вече стартира в Лондон (Канада). Кърт Браунинг (на снимката) пръв изпълни четворния скок, известен като куад, през вече далечната 1988 година. Но след възходи и падения през годините, днес четворният скок е толкова важен за състезателите, колкото остриетата на кънките им.
“Ако искаш да бъдеш някой, трябва да го изпълняваш. Летвата е вдигната прекалено високо и всеки трябва да следва най-добрите”, смята канадската легенда Брайън Орсър, който има два сребърни олимпийски медала и на Световното ще води двама от фаворитите Хавиер Фернандес и Юзуру Ханиу.
Шампионатът на планетата започва с кратките програми при спортните двойки и мъжете. От резултатите зависи коя страна колко представителя ще има на Олимпиадата в Сочи следващата година. Нужен е повече от един трик, за да се спечели световната титла, разбира се. Но четворният скок се цени от журито повече от всеки друг елемент и ако един състезател го направи, останалите ще го последват.
Всички те го правят. Двукратният световен шампион от последните два сезона Патрик Чан изпълняваше този скок на тренировката в понеделник с такава лекота, с каквато други не могат да приземят и троен скок. Канадецът почти сигурно ще започне кратката си програма с комбинация четворен тулуп-троен тулуп сякаш се обръща към съперниците си с фразата “Сега ме стигнете”. Рос Майнър (САЩ) може да направи видео урок с четворния салхов, който изпълнява. Хавиер Фернандес (Испания) спечели европейската титла през януари с четири четворни скока, като три от тях бяха във волната му програма.
“Куадът е изключително важен. Ако погледнете списъка на състезателите на Световното или големите състезания, ще видите, че почти всички в топ 10 го изпълняват. Страхотно е да видим развитието на фигурното пързаляне по този начин”, твърди Чан.
Тези момчета са спортисти и за тях няма по-голямо предизвикателство от това да се завъртят четири пъти във въздуха и да се приземят върху острие, тънко колкото острие на молив и то на парче лед.
В края на 90-те години четворният скок се превръща, ако не в запазена марка на мъжкото пързаляне, то поне е обичайна гледка. Елвис Стойко, Алексей Ягудин, Евгени Плюшченко, Стефан Ламбиел и Бриан Жубер го приземяват без проблем и то по повече от един път в състезание. Американецът Тимъти Гьобел направи три успешни куада във волната си програма на Олимпиадата в Солт Лейк Сити през 2002 година, които му донесоха бронзов медал.
Но когато фигурното пързаляне минава на базирана на точки съдийска система четворният скок губи част от блясъка си. Е, той си остава чудовищен скок, но започват наказания за недобро изпълнение и състезателите набързо разбират, че могат да получат същите точки и с други елементи, при които успехът е по-вероятен. Евън Лайсачек дори спечели златния медал на Игрите във Ванкувър без куад, пълнейки волната си програма с трудни комбинации, пируети и стъпки (Лайсачек е приземявал четворни скокове в миналото, но контузия в крака го кара да се откаже от тях във Ванкувър).
Това кара някои шампиони, като този от Торино четири години по-рано Евгени Плючшенко, да заявят, че не е нормално шампионът да няма четворен скок. Фигурното пързаляне е спорт, но и изкуство, а в програмата на сребърния медалист Плюшченко имаше много малко освен скоковете му.
Няколко месеца по-късно съдиите решават да намалят наказанията за падане след четворни скокове, с което окуражават повече мъже да правят опити. “Всеки състезател се стреми към максималния брой точки. Сега правилата позволяват рискът да бъде оценен и всеки дава всичко от себе си в скоковете”, казва Том Закрайец, треньор на новия американски шампион Макс Аарън.
Нека погледнем цифрите. Миналата година на Световното първите трима комбинирано изпълниха седем четворни скока в двете си програми. Тази година на Европейското първите четирима направиха общо 8 чисти куада и то само във волните си програми. На Четирите континента Кевин Рейнолдс от Канада изравни постижението на Фернандес от този сезона и също направи тройка четворни скокове в по-дългото изпълнение.
Тази седмица всеки един от лидерите ще има един четворен скок в кратката си програма и поне два във волната. “При настоящата съдийска система, това е задължително. Не може да направиш много точки само с компоненти на програмата. Мислил съм за това, аз съм добър по математика и обичам числата. Числата вече трябва да се правят във въздуха. Поради тази причина ключът към успеха са два четворни скока във волната програма и това е бъдещето на пързалянето”, коментира Макс Аарън.
Не всичко е четворен тулуп. Някои състезатели нямат проблем със салхова, а има и такива, които опитват луц и луп. Не е изключено някой да опита четири четворни скока във волна програма. “Това ще се случи”, заключва Брайън Орсър./Нанси Армър, АП
Бележка на Красивата страна на спорта: Засега четворните скокове съществуват само в програмите на мъжете. При дамите единственият успешно приземен скок в състезание е на Мики Андо (Япония) през 2002 година по време на юношеския Гран при финал. Година по-рано Саша Коен (САЩ) го прави на загрявка преди “Скейт Америка”, но не опитва в състезанието. Французойката Сюрия Бонали има три неуспешни опита по време на състезания.
При спортните двойки отдавна има четворен туист, а през 2007 година Тифани Вайс и Дерек Трент (САЩ) стават първата двойка, която изпълнява успешен четворен салхов от изхвърляне.